טונוס שרירים מוגבר

מה זה?

מדובר תופעה די שכיחה אצל תינוקות, אחת ומהתופעות היותר מאתגרות לשינה. בהיבט האופטימי, מדובר בתופעה שגם מתמתנת בהדרגה עם הגדילה וההתפתחות הגופנית, ובינתיים יש לנו גם דרכים לסייע.


*התמונה להמחשה בלבדלמה זה?

המקור לטונוס המוגבה הוא במוח, ויש גם קשר למאפיינים הגופניים-מבניים, וגם לתחושת מתח ואי שקט. המאפיין שבולט יחסית אצל תינוקות שמתאפיינים בטונוס מוגבר, הוא שהם מתקשים לשכב בנינוחות ורוגע, וזה מן הסתם משפיע על היכולת שלהם להירדם. הם משקיעים מאמץ גופני משמעותי באופן לא רצוני, ומתקשים לשחרר. נוכל לראות את זה באגרוף כפות הידיים, בהונות הרגליים מכופפות, הקשתת צוואר והרמת ראש בשכיבה על הבטן בגיל מאוד מוקדם, ובקיצור הפעלת מתח שרירים במגוון חלקי הגוף.


מה הקשר לשינה?

כדי להיכנס לשינה בצורה נינוחה, תינוקות צריכים לשחרר ולהרפות את הגוף. סביר שתינוקות עם טונוס שרירים מוגבה יתקשו לשכב בצורה נינוחה כזאת, ולכן יתקשו גם להירדם בעצמם. בגלל הקושי שלהם לעשות זאת, יתכן שנצטרך להתאמץ הרבה יותר כדי לאפשר להם להירדם, ויתכן שלמרות הסיוע שלנו, גם כאשר כבר יהיו ישנים, הם יתקשו לשמור על רצף שינה.


למה קשה להם להירדם, ומה עושות?

המאמץ הגופני מתיש אותם, והעייפות מובילה לחוסר שקט שמתבטא בקושי להירדם. לכן בניגוד (לכאורה) להנחיות הכלליות שלי, לפיהן אני ממליץ להוביל להירדמות במינימום סיוע, עם תינוקות שמתאפיינים בטונוס מוגבה נדרשת מאיתנו עבודה משמעותית במטרה לסייע להם להיכנס לשינה. המאמץ העיקרי מצדנו הוא לסייע להם להרפות במגוון דרכים לאורך היום: עיסויים ותרגולים גופניים (פיזיותרפיה), וגם לקראת כניסה לשינה: למשל יתכן שנידרש להחזקה משמעותית נוכחת ויציבה יותר.

אם אתן חושדות שהתינוק.ת שלכן מתאפיינ.ת בטונוס מוגבר (או מונמך), כדאי להיוועץ באנשי המקצוע המתאימים כדי לבחון את המצב ולקבל כלים דרכם תוכלו לסיוע להם.

*למען הסר ספק: אני פסיכולוג (MA פס' קלינית), ואני כותב את מהידע הכללי שצברתי עם השנים, במיקוד לגבי הקשר עם שינה. איני רופא או פזיותרפיסט, ואיני מאבחן או עוסק בטיפול במקרים של טונוס מוגבר/מונמך. המאבחנות הפרעה בטונוס שרירים הן רק פיזיותרפיסטיות, מרפאות בעיסוק או רופאות התפתחותיות המוסמכות לכך. במקרה של חשד יש לפנות לנשות המקצוע הרלוונטיות. טונוס שרירים הוא תכונה מולדת שכולל טווח נורמטיבי רחב, שבקצותיו נמצאות היפרטוניה והיפוטוניה.


יאיר סהר, להיות בהורות מקרבת

על הסדנה שלנו שמעת?

הסדנה נשענת על ידע מחקרי ומקצועי, וכוללת התייחסות לסוגיית השינה בראייה הוליסטית.

סדרת המיילים שתסייע לכם להתחיל לישון

איזה כיף שנרשמת!

  • Facebook
  • Instagram
  • Twitter
  • Pinterest